Erasmus programı, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik etmek amacıyla geliştirilmiştir. Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının karşılıklı değişimini sağlayan ve programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasına olanak sağlayan bir programdır. Erasmus öğrenci değişimleri Avrupa Birliği Komisyonu'nun üye ve aday ülkeleri ile Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn arasında yapılmaktadır.

İnşaat Bölümü’nde iki Erasmus koordinatörü bulunmaktadır. Bu iki koordinator(1) başvuruda bulunan öğrencilerin mülakatlarının yapılması, (2) gelen ve giden öğrencilerin ders seçiminde destek verilmesi, (3) öğrenim anlaşmasının (LA) imzalanarak onaylanması, (4) giden İTÜ öğrencilerinin döndüklerinde intibaklarının yapılması, (5) ERASMUS programında birlikte çalışılan üniversitelerle iletişim ve (6) ikili anlaşmaların yapılması için üniversitelerle bağlantıya geçilmesi görevlerini yürütür.

Öğrencilerin Erasmus konusunda görüşmeler için bu iki öğretim üyesinden birini seçerek Erasmus görüşme saatlerinde ofislerine gitmeleri veya e-mail atarak randevu almaları gerekmektedir.Erasmus programına başvuracak öğrencilerin izlediği yol kısaca aşağıda verilmiştir:

  • Öğrenciler başvurularını İTÜ Erasmus Ofisi’ne yaparlar. Öğrencilerin sağlaması gereken koşullar ve izlenecek prosedür hakkında detaylı bilgi İTÜ Erasmus ofisinden veya web sayfasından edinilebilir (http://www.eucentre.itu.edu.tr/).

  • Öğrenciler başvuru belgeleri ile birlikte gitmek istedikleri okulları sıraladıkları bir listeyi Erasmus ofisine teslim ederler. Erasmus öğrenci seçimleri Erasmus ofisi tarafından Erasmus El Kitabı’nda açıklanan seçim ölçütlerine göre yapılır.

  • Yabancı dilde mülakat İnşaat Bölüm koordinatörleri tarafından gerçekleştirilir ve sonuçlar Erasmus ofisine bildirilir. Diğer kriterlerden aldiklari puan da gözönüne alınarak yerleştirme yapılır.

  • Seçilen Erasmus Aday Öğrenci listesi, İTÜ Erasmus Ofisi tarafından ilgili web sitesinde açıklanır.

  • Erasmus programı ile ilgili detaylı ve güncel bilgi almak isteyen öğrencilerimizin Erasmus ofisine Pazartesi Salı Çarşamba ve Perşembe günleri saat 14:00-16:00arasında gitmeleri gerekmektedir.

İTÜ İnşaat Fakültesi’nin ikili anlaşması olan ve karşılıklı öğrenci değişimi yapılan üniversite listesi aşağıda verilmiştir. En güncel listeye ulaşmak içinİTÜ ERASMUSweb sayfasına bakmanız gerekmektedir. Aşağıdaki tablo bilgi amaçlı verilmiştir veİTÜ ERASMUSweb sayfasında sürekli güncellenmektedir.

Ülke

Üniversite

Gidebilecek öğrenci sayısı ve süresi

ALMANYA

Technische Universitat Darmstadt

2 L (22 ay)

Technische Universitat Dresden

2 L, 1 YL (30 ay)

Brandenburgische TU Cottbus

3L, YL (27 ay)

Technische Universitat Berlin

3 YL, D (30 ay) Yapı Müh., Deprem Müh.

Technische Universitat Hamburg-Harburg

1 L, YL (10 ay)

Hochschule für Technik, Wirtschaft & Kultur Leipzig

3 L, YL (30 ay)

Fachhochschule Frankfurt am Main

1L, YL ( 5 ay)

Fachhochschule Köln

2L (12 ay)

Gottfired Wilhelm Leibniz Universitat Hannover

2L (12 ay)

Universitat Duisburg-Essen

4 L, YL (24 ay)

AVUSTURYA

Universitat für Bodenkultur Wien

2 L, YL (10 ay)

FH Campus Wien, Uni of Applied Sciences

1 L (5 ay)

ÇEK CUM.

Technical University of Ostrava

2L (20 ay)

DANİMARKA

Engineering College of Aarhus

1 L( 5 ay)

FRANSA****

INSA de Rennes

2L, 2YL (20 ay)

BİRLEŞİK KRALLIK*****

Uni. of Newcastle

1L, YL (20 ay) (Mimarlık bölümü ile ortak kontenjan)

İSPANYA

Universidad Politecnica de Madrid

2L, YL (20 ay)

İTALYA

Politecnico di Torino

1 YL (10 ay)

Politecnico di Milano

1 L (10 ay)

Università degli Studi di Firenze

1 L (6 ay)

Universita della Calabria

4 L (24 ay)

Università degli Studi di Trento

2 L, YL (12 ay)

MACARİSTAN

Budapest University of Technology and Economics

2L, YL (20 ay)

POLONYA

Bialystok University of Technology

1L, 1 YL (20 ay)

Warsaw University of Applied Sciences

1L, 1 YL (10 ay)

ROMANYA

Gheorghe Asachi Technical University of Iasi

2 YL, D (10 ay)

SLOVENYA

Univerza V Ljubljani

1 L, YL, D (10 ay)

YUNANİSTAN

Alexander Technological Educational Institute of Thessaloniki

3 L (30 ay)Açıklamalar

  • 1 L, YL (10 ay) - 1 Lisans veya 1 Yuksek Lisans Ogrencisi 10 ay degisimde bulunabilir
  • 1 L, 1 YL (10 ay) - 1 Lisans ve 1 Yuksek Lisans ogrencisi 5'er ay degisimde bulunabilir
  • 2 L , 1 YL (30 ay) - 2 Lisans ve 1 Yuksek Lisans ogrencisi 10'ar ay degisimde bulunabilir
  • 2 L, YL (10 ay) - 2 Lisans veya 2 Yuksek Lisans veya 1 Lisans ve 1 Yuksek Lisans ogrencisi 5'er ay degisimde bulunabilir

****Fransa:Fransa'daki bazı okullar 3. sınıfı tamamlamış olma koşulu aramaktadır. Yerleştirme sonrası kabul alamama durumu yaşanmaması için tercihlerinizi yapmadan önce bu koşulu araştırmanız tavsiye edilir.
****İngiltere:İngiltere Vizesi için gerekli dil koşulunun mutlaka araştırılması gerekmektedir. Zira, vize için ToEFL veya IELTS puanı istenmektedir.

2011-2012 KONTENJAN LİSTESİNDE BAZI ÜNİVERSİTE YA DA BÖLÜM KONTENJANLARI TURUNCU İLE GÖSTERİLMİŞTİR. BU HENÜZ O ANLAŞMANIN İMZA PROSEDÜRÜNÜN TAMAMLANMADIĞI ANLAMINA GELMEKTEDİR. ANLAŞMA SÜRECİ, YERLEŞTİRME DÖNEMİNİN SONUNA KADAR TAMAMLANABİLECEĞİ GİBİ BAZI DURUMLARDA KARŞI KURUMDAN OLUMLU CEVAP ALINAMADIĞI DA OLMAKTADIR. ÖĞRENCİLERİMİZİN TERCİHLERİNİ YAPARKEN BU NOKTAYA DİKKAT ETMELERİNİ ÖNEMLE RİCA EDERİZ. ANLAŞMA SÜRECİ TAMAMLANDIKÇA LİSTE GÜNCELLENECEKTİR.